Noël – Święta Bożego Narodzenia. Jak obchodzi się je we Francji ?

Pomimo, że wyznajemy tą samą wiarę  co Francuzi, obchodzimy Święta Bożego Narodzenia w dość odmienny sposób.

To co nas łączy to pięknie ustrojona choinka, rozświetlone ulice miast, bożonarodzeniowe jarmarki oraz oczywiście prezenty, które we Francji rozpakowuje się dopiero w Dzień Bożego Narodzenia.

 

Najważniejszym symbolem tych świąt nie jest jednak choinka, tylko szopka bożonarodzeniowa wraz ze świątecznymi figurkami.

Francuzi uroczyście obchodzą  tylko Wigilię i Boże Narodzenie, nie ma “drugiego dnia świąt”. Nie ma tu też tradycji łamania się opłatkiem ( tylko  nieliczni dzielą się chlebem ).

Francuskie rodziny spotykają się przy świątecznym stole w  Boże Narodzenie.  W zależności od regionu potrawy na nim różnią się od siebie –  w Paryżu królują ostrygi a w Bretanii  gryczane placki z kwaśną śmietaną .

Tradycyjną potrawą bożonarodzeniową jest pieczony indyk nadziewany kasztanami.

Na stołach oprócz niego goszczą ryby, owoce morza oraz  pasztet z gęsich wątróbek (foie gras ).

W Święta Bożego Narodzenia nie może zabraknąć  także Bûche de Noël czyli pysznego ciasta w kształcie konaru drzewa ( czasami wykonuje się go jako lekki lodowy deser ).

Jeżeli jesteście fanami słodkości to na pewno spodoba Wam się tradycja panująca w Prowansji. Tutaj po zjedzeniu głównych dań serwuje się 13 deserów, głównie owocowych, które symbolizują 12 apostołów i Jezusa.

Warto poznawać obce obyczaje 🙂

A Was co zainspirowało ? Może przeniesiecie  trochę Francji do polskich świąt ?

Wesołych Świąt !!!!

 

Comments are closed.